Na czym polega punktowe lakierowanie samochodu?

Proces, jakim jest lakierowanie pojazdu, zalicza się do trudniejszych zadań z zakresu pielęgnacji pojazdu i dbania o jego estetyczny wygląd. Osoby niewprawione mogą nie osiągnąć zamierzonego efektu, a nawet mogą doprowadzić do różnych uszkodzeń, jeśli będą lakierować karoserię w sposób nieumiejętny. Z drugiej strony warto nauczyć się czegoś na temat tego procesu, aby móc samodzielnie zmieniać wygląd pojazdu lub dokonywać w nim drobnych poprawek i napraw lakierniczych.

Wiele osób traktuje lakierowanie jako sposób na naprawę po wgnieceniu, zarysowaniu czy też stłuczce. Okazuje się, że czynność ta nie zawsze jest absolutnie konieczna. Istnieje wiele bezinwazyjnych metod, dzięki którym możliwe jest naprawienie takich niedoskonałości. Do grona tych metod i sprzętów zaliczają się zestawy do napraw klejowych, młotki czy też wypychacze. Naprawa przy pomocy takiego wyposażenia często pozostawia powłokę lakieru w stanie nienaruszonym. Czasem jednak nie ma innego wyjścia i konieczne jest lakierowanie auta.

Co jeszcze warto wiedzieć o lakierowaniu?

Do niedawna wielu lakierników uważało, że konieczne jest malowanie całego elementu, aby uniknąć różnic kolorystycznych powstałych w wyniku naniesienia nowej połówki. Rozwiązanie to jest skuteczne w przypadku poważniejszych napraw, jednak jeśli mamy do czynienia z rysami i odpryskami to o wiele lepszą opcją jest sięgnięcie po preparaty i zestawy do napraw punktowych. Współczesne produkty tego rodzaju charakteryzują się wysoką jakością i ciężko jest o wykrycie różnic w odcieniach oraz kolorach.

Profesjonalne punktowe lakierowanie pojazdu krok po kroku

Płytkie rysy można likwidować przy pomocy miękkiej szmatki i specjalnej pasty lekkościernej. Jeśli jednak rysa jest głęboka i dociera aż do blachy, wówczas konieczny jest zakup lakieru o odpowiednim kolorze i odcieniu. W specjalnych mieszalniach, na podstawie próbników uzyskiwane są właściwe odcienie lakieru, więc warto korzystać z ich pomocy.

Punktowe lakierowanie auta obejmuje kilka poniższych etapów:

  1. Miejsca wokół ubytku są zabezpieczane specjalną taśmą oraz folią malarską.
  2. Lakierowany fragment karoserii zostaje oczyszczony przy pomocy papieru ściernego o granulacji 360. Należy go również odtłuszczyć korzystając z benzyny ekstrakcyjnej.
  3. Następnie należy nałożyć podkład i poczekać aż wyschnie (zgodnie z zaleceniami producenta podkładu).
  4. Podkład należy następnie przeszlifować wodnym papierem ściernym posiadającym granulację 600-700.
  5. Kolejną czynnością jest odtłuszczenie przestrzeni roboczej stosując w tym celu benzynę ekstrakcyjną.
  6. Końcowy etap to naniesienie lakieru bazowego i bezbarwnego, a następnie odczekanie na jego wyschnięcie. Po wszystkim powierzchnię należy spolerować pastą lekkościerną.

Warto powierzyć lakierowanie zawodowcom

Na rynku działa wiele profesjonalnych warsztatów blacharsko-lakierniczych. Zamiast tradycyjnego sprayu, stosują one pistolety dyspersyjne oraz nowoczesne polerki. Oszczędzają one siły lakierników oraz zapewniają o wiele lepszą skuteczność, a także estetykę wykonywanych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *